“Blackwater” crypts

Visų pirma kokios kriptokorinos laikomos “blackwater”?

Tai kriptokorinos, kurios auga pelkėtose vietovėse ( Borneo, Sumatra, Malaysia). Iš pavadinimo galima spręsti, kad vanduo yra juodas ar tamsiai rudos spalvos.  Vanduo tokios spalvos dėl pūnančių nukritusių lapų/ šakų atsiradusio didelio kiekio taninų. Vandens rūgštingumas ( ph) tokioje vietovėje nuo 3 iki 6.

 

Jei įvardinti konkrečiu pavadinimus, sąrašas atrodytų maždaug taip:

C. ferruginea, C. fusca, c. villosa, C. longicauda,  C. pallidinerva, C. jacobsenii, C. zonata,  C. auriculata, C. decus-silvae, C. dewitii, C. griffithii, C. ideii, C. nurii, C. scurrilis, C. yujii, C. zukalii, C. shculzei, c. purpurea, C. elliptica, C. cordata, C. minima, C. x timahensis, C. edithiae.

Tačiau nevisada šios kriptokorinos auga tik ” black  water” aplinkoje. Pvz: C. cordata randama ir visai neutraliame vandenyje, kur ph 7. Taip pat didelė dalis šių kriptokorinų lengvai prisitaiko ir gerai auga neutraliame grunte, pvz: žvyro ir durpių mišinyje, tačiau labai sudėtinga sėkmingai auginti daugiau nei 2-3 metus, net patyrusiems augintojams po tiek laiko kriptokorinos sunyksta. Nepadeda nei pastovus persodinimas į atnaujintą substratą, nei parametrų matavimas ir pastovus jų išlaikymas.

Kaip sukurti tokias sąlygas namie?

Populiarausia/patogiausia/efektyviausia naudoti pūnančių lapų substratą. Europoje daugiausia naudojami buko lapai (Fagus sylvatica). Amerikoje ( Fagus grandifolia). Tačiau nėra būtina naudoti būtent šių medžių lapus, galima auginti ir kitų medžių lapus ( pvz: ąžuolo), svarbiausia yra pritaikyti gerai dirbti kompostą. Yra geras N. Jacobsen straipsnis (en) kaip tinkamai paruošti/naudoti lapų substratą, http://crypts.home.xs4all.nl/Cryptocoryne/Botanical/Documents/Jacobsen/Jacobsen1992.pdf

Keletas labai patyrusio augintojo patarimų kaip sėkmingai auginti “black water” kriptokorinas.

  • 1 taisyklė- vandenyje ir substrate jokių karbonatų. – “black water” kriptokorinos gamtoje auga vandenyje, kuriame karbonatų kiekis minimalus.
  • 1 patarimas- žemas ph jūsų draugas. - kriptokorinos gali augti ir neutraliame ph, bet reiktų atsiminti, kad kriptokorinos gamtoje auga ypatingose sąlygose ne dėl to, kad jom patinka, o dėl to kad jos ten gali išgyventi. Ir šios kriptokorinų rūšys nerandamos labiau augti tinkamose vietovėse, nes tos vietovės užimtos labiau konkurencingų augalų.
  • 1 pasiūlymas- ribotas maistinių medžiagų kiekis. – kriptokorinom nereikalingas didelis maistinių medžiagų kiekis, iš tikro jos  ir taip prisitaiko pas mus augti prie didesnio jų kiekio nei gamtoje. Gamtoje jom pakankamas kiekis, kurį gauna iš lietaus ir pūnančių lapų. Geriau pasirinkti lėtesnį/stabilesnį kriptokorinų augimą, nei rizikuoti jas prarasti.
  • Paprastas patarimas- nepersistengti su dideliu apšvietimu.

“K. Witte”

  ( K. Witte “black water” kriptokorinos)

Didelis Gh ( kalcio ir magnio kiekiai) nėra tiesiogiai pavojingas daugeliui “blackwater” kriptokorinų, tačiau jis gali pagreitinti lapų irimą. Neutralus ph ( 7) sukelia problemų auginant šias kriptokorinas akvariume, visiškai po vandeniu, dėl to kad tada reikalingas papildomas anglies šaltinis. Vandens judėjimas auginant šias kriptokorinas yra nereikalingas, tačiau nedidelis judėjimas patinka žuvims ir kitiem akvariumo/poludariumo gyviams. Patartina auginti kažkokių samanų ant vazonų viršaus, kaip kontrolinį augalą, jis taip pat padeda apsisaugotin nuo pelėsio, bet yra puiki slėptuvė vabzdžiams.

Nereikia sodinti šių kriptokorinų iškart į didelius vazonus, geriau palaukti kol jų šaknys peraugs nedidelį substrato sluoksnį, ir tada persodinti į didesnį indelį. ( aišku yra išimčių).

Informacijos šaltiniai:

http://forum.aquatic-gardeners.org/viewtopic.php?t=756

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/cryptocorynes/36383-submersed-culture-blackwater-crypts.html

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/cryptocorynes/16713-crypts-black-water.html

Labai daug nuotraukų  ” black water” biotopų galite rasti čia:

http://natureye.com/journeys/expedition-journey-to-sarawak-part-1.html

http://junglemikey.blogspot.com/

“Black water” biotopo akvariumo įrengimas:

http://supasi.wordpress.com/asian-blackwater-biotope-tank/

  1. No comments yet.

  1. No trackbacks yet.

*

(Spamcheck Enabled)