Crinum natans

Autorius
Vygantas Ventas

Crinum natans-  tai vienas iš vandens krinų. Šio krino lapai banguoti, su ryškia tiesia juosta lapo viduryje. Lapo ilgis gali siekti 150cm, plotis 2-5cm. Tinkamas augalas centriniam akvariumo vaizdui. Auga didelis ir galingas. Šio krino gimtinė vakarų afrika. Pirmą kartą šis augalas aprašytas 1898 metais, Baker’io. Dauginasi šis krinas augindamas vaikus greta svogūno arba iš sėklų.
Auginu šį augalą jau 3 metus, niekada nebuvau persodinęs. Auga jis nedideliame 1000 litrų akvariume pas mane namie, kartu su denisoniais (10), skalerais ( 25), altumais ( 6), ciklosomom ( 10) ir dar keliom smulkesnėm žuvim… Akvariume vandens stulpas apie 55cm, grunto sluoksnis nedidelis, kažkur 5 cm storio, upių žvyras. Apšvietimas- 4x54w liuminescencinės lempos, dvi dienos šviesos ir dvi specialiai skirtos augalų augimui. Dviejomis lempomis apšviečiamas akvariumas 12 val per parą, kitomis dviem 11val. ( įsijungia pusvalandžiu vėliau, išsijungia pusvalandžiu anksčiau). Naudojamas papildomas c02 tiekimas, kuris įsijungia 2 valandos po apšvietimo įsijungimo ir leidžiama iki apšvietimo pabaigos. C02 leidžiamas kiekis labai nedidelis ( ~0,5 burbulo per sekundę). Stovi galingas 90 litrų savadarbis filtras.

Akvariumo priežiūra minimali. Kas kelis mėnesius pakeičiama apie 10% vandens, kartu nusiurbiant akvariumo gruntą. Filtras praplaunamas kai užsikemša. Tręšiama nereguliariai, “profito” trąšomis, dozavimas- “iš akies”. Per trijų metų laikotarpį keletą kartų po krino šaknimis buvo pakišti jbl molio rutuliukai. Paleidžiant akvariumą ( prieš 5 metus) buvo dėtos pogruntinės trąšos.

Visa ši priežiūra nustebino pakankamai retu reiškiniu-krino žydėjimu. Žiedas vandens paviršių pasiekė maždaug per 10 dienų. Visas žydėjimo procesas truko apie 1,5 mėnesio. Žiedas labai skaniai kvepėjo.

Išlindęs virš vandens žiedas auga labai greitai. Nuotraukose žemiau trijų dienų laiko tarpas. Jau pirmąją dieną matėsi, kad žiedas bus ne vienas, o mažiausiai du. Literatūroje rašoma, kad žiedai būna 3-5, tad tikėjausi, kad pasirodis mažiausiai dar vienas  žiedas. Taip ir nutiko, tačiau trečiasis žiedas išaugao vėliau, pirmieji du žiedai jau buvo pradėję nykti.

Už savaitės krino žiedas pradėjo nykti, tačiau dar savaitę atrodė pakankamai išvaizdus. Trečiasis žiedas išsiskleidė tik po dviejų savaičių nuo pirmųjų žiedų išsikleidimo. Bandžiau apdulkinti žiedus, tačiau nesėkmingai. Žiedai nudžiuvo/nupuvo, žiedstiebis taip pat supuvo.

Krino nuotrauka iš viršaus. Lapų ilgis akvariume siekia 1,2-1,5 metro, lapai neplatūs 2-3 cm. Ilgų lapų pastoviai nėra daug, apie 10, po to jie sutrukinėja, nupūna ir juos keičia nauji lapai. Auginimo pradžioje krinas augo labai lėtai. Praėjus apie pusmečiui ir jam įsitvirtinus augimo tempas buvo labai didelis, po vieną naują lapą kas kelias savaites. Dabar augimo tempas vėl sulėtėjęs. Akvariume pastoviai yra dumblių, tačiau jų kiekis nedidelis ir negadina vaizdo. Be to ant krino dumbliai neauga, nežinau kodėl, tačiau jų ten nėra. Auginsim šį kriną toliau ir tikiuosi ateityje sulaukti daugiau žiedų, galbūt pavyks sulaukti vaisių.

Crinum natans gamtoje:

nuotraukos iš http://insearchofmamiwata.blogspot.com/

Rekomenduojami parametrai crinum natans auginimui akvariumuose:

  • Temperatūra: 22-30 ° C
  • Vandens rūgštingumas ( pH): nuo 5.5 iki 8.0
  • Vandens kietumas: 2-20 ° KH
  • Apšvietimas: nuo vidutinio iki stipraus

 

p.s. artimiausiu metu bus papildyta keliomis krino, jo svogūno, vaikų nuotraukomis…

  1. No comments yet.

  1. No trackbacks yet.

*

(Spamcheck Enabled)