קריפּטאָקאָרינų אַבנאָרמאַלאַטיז

Nauji lapai auga deformuoti, labai maži, keistų formų ir dažnai sutirpsta pilnai neišaugę. Kartais šie apsigimimai trunka labai trumpai, sekantis/naujas augantis lapas jau būna sveikas, tačiau kartais lapai pastoviai pradeda augti nepriimtinos formos. Susidūriau su šia bėda augindamas C. נאָריטאָי. Isprendžiau- pakeisdamas trąšas.

.

Kadangi iki šiol pats susidūriau tik su vienos kriptokorinos apsigimimais, pasinaudosiu keliomis Xema Romero גיין Ghazanfar Ghori nuotraukomis apie jų kriptokorinų apsigimimus.

Kodėl išsigimsta kriptokorinų lapai?

Yra keletas man žinomų priežasčių. Pirmoji, vienos iš pagrindinių augimui reikalingų statybinių medžiagų- kalcio trūkumas. Kadangi šio elemento yra pakankamaikranovandenyje, apie jį mažai kalbama ir rašoma. Dažniau susiduriama ne su tiesioginiu šio elemento trūkumu augaluose, o su jo negalėjimu įsisavinti. Ši problema yra akvariumuose, poludariumuose, terariumuose. Sprendimas sudėtingas, nes augalai gali neįsisavinti kalcio dėl keliolikos priežasčių. Daug paprasčiau su tiesioginiu kalcio trūkumų, su kurio kartais susiduriama naudojant osmozinį ar distiliuotą vandenį- tiesiog reikia papildomai patręšti kalcio turinčiomis trąšomis.

Antrojikriptokorinos jautrios virusuiDasheen mosaic potyvirus” ( …neradau lietuvško pavadinimo). Šis virusas plinta tik mechaniškai, t.y nepersiduoda sėklomis, žiedadulkėmis, liečiantis augalams, jų lapams. Šį virusą perneša vabzdžiai Myzus persicae, Aphis craccivora, Aphis gossypii ( amarai). Dėl šio viruso poveikio išsigimsta kriptokorinų lapai, tačiau matomas poveikis/požymiai dažniausiai sezoniškai. Žemiau nuotraukoje matosi kaip šis virusas paveikia Dieffenbachia (kairysis lapas- sveikas). Šis virusas paplitęs visame pasaulyje, tačiau daugiausia atogražų zonose. Akvariumuose su šiuo virusu nesusiduriame, nes vabzdžiai nepasiekia lapų.

Taip pat prie apsigimimų priskirčiau nenatūralias mutacijas. Ghazanfar Ghori atliko bandymą, naudodamas gibereliną (giberelinas- augalų augimo hormonas, skatinantis augimo kūgelio ląstelių dalijimąsi, stiebo, lapkočio tįstamąjį augimą, sėklų dygimą, augalo vystymąsi). Štai kokie natūralaus ir augimo harmono paveikto žiedo skirtumai. Detalesnis bandymo aprašymas apačioje pateiktoje nuorodoje.

קריפּטאָקאָרינע ספּ. ‘flamingo’ ( nuotrauka žemiau dešinėje )- tai nenatūrali kriptokorinų mutacija, sukurta vokiečių firmos.

http://aquatika.bitacoras.com/archivos/2006/08/29/malformaciones

Dasheen Mosaic Potyvirus of Edible and Ornamental Aroids”. M. S. Elliott2, F. W. Zettler2 and L. G. Brown3

http://kryptokoryne.aquaticscape.com/2009/01/11/gibberellic-acid-results/

Comment are closed.