Aponogetonų auginimas. 1 dalis

Per pastaruosius keletą metų susidūriau su keliais šimtais vienetų įvairių rūšių akvariumuose auginamų aponogetonų. Nusprendžiau trumpai aprašyti kaip man sekasi juos auginti, kokių pastebėjų turiu, kokios išvados.

Iš ko galime rinktis? Nuo ko pradėti norint auginti aponogetonus? Kokius vandens parametrus paruošti/laikyti? Ką daryti su įsigytais aponogetonų šakniagumbiais?… labai labai daug klausimų…

Pradžia

Iš ko galime rinktis?

 

Trumpai apie pagrindinius jų požymius ir kuo skiriasi vieni nuo kitų. Plačiau apie kiekvieną rūšį galima rasti informacijos nuorodose.

 • Aponogeton boivinianus- įspūdingas aponogetonas, tiek savo grublėtų lapų išvaizda tiek gabaritais. Lapų plotis gali siekti 20 cm ilgis iki 1,2 metro.
 • Aponogeton capuronii- šiuo metu sparčiai plintantis aponogetonas, nedidelis, užauga iki 40 cm aukščio. Lapai smulkiai banguoti.
 • Aponogeton crispus- vienas iš labiausiai paplitusių aponogetonų, tačiau šiuo metu pakankamai sudėtinga rasti grynus šio augalo vienetus prekyboje. Dažniausiai pasitaiko kryžminti, hibridinti vienetai… Tikiuosi situacija su šia rūšimi pagerės. Gali būti baisiai didelis ir pakankamai kompaktiškas – priklausomai nuo augimo sąlygų.
 • Aponogeton longiplumulosus – vienas iš aponogetonų, kuris turi labai daug augimo taškų tad gali/mėgsta suaugti į krūmyną. Nėra didelis, iki 60 cm ilgio lapai.
 • Aponogeton natans- šis aponogetonas turbūt prisidėjęs prie visų hibridų, šio augalo dėka aponogetonų hibridų priimtinas vandens parametrų diapazonas ženkliai padidėja. Akvariume augina paviršiuje plaukiojančius lapus.
 • Aponogeton rigidifolius- labai panašus į aponogetons crispus, tačiau lapai rudesnės spalvos, su ryškiais lapkočiais.
 • Aponogeton ulvaceus – šviesiai žalios spalvos, lapai stipriai banguoti, sukasi spirale. Dydis iki 60 cm. Būna mažai sezoniška variacija. Taip pat variacija, kurios lapai ne taip daug ir gražiai susisuka į spiralę.
 • Aponogeton undulatus – gyvus vaikus ant žiedstebio auginantis aponogetonas, nuo senų senovės žinomas ir labai paplitęs akvariumistų tarpe.
 • Aponogeton crispus “red”- nesenai šis aponogetonas buvo labai retas. Auga labai nesunkiai, lapų spalva fantastinė.  Draugo akvariume lapus užaugino jau 1m ilgio, pas mane lieka kompaktiškas 35-40 cm ilgio lapai.
 • Įvairūs crispus X rigidifolius X  natans hibridai- vat šitų privisę gyvas velnias, yra nuo labai didelių gabaritų rausvos, žalios spalvos iki visai nedidelių augaliukų.

Trys skylėtieji :

 • Aponogeton madagascariensis var. madagascariensis- pats pačiausias ir pats įspūdingiausas. Paminėjus žodį aponogetonas, visi pirma pagalvoja apie šį augalą. Tai plačiausius ir labiausiai korėtus lapus turintis aponogetonas. Jis mėgsta žemątemperatūrą. 18-22 laipsniai jam patinka labiausiai.
 • Aponogeton madagascariensis var. henkelianus- siauresni, mažiau skylėti lapai. Tačiau pakankamai didelis, iki 50 cm ilgio lapai. Lengviausiai ir greičiausiai augantis iš visos šios trijulės.
 • Aponogeton madagascariensis var. fenestralis- tarpinis variantas tarp pirmojo ir antrojo skylėtojo aponogetono.

Visus šiuos aponogetonus galima nesunkiai įsigyti Lietuvoje nuo kelių iki keliasdešimties pinigų ir nei vienas iš jų nereikalauja ypatingų sąlygų, reiktų rinktis tokį, kuris jums tinkamas pagal augimo gabaritus ir tokios išvaizdos koks jums patinka.

 ”Ypatingos” sąlygos, parametrai…

Tai vat, ypatingų sąlygų nereikia, auga jie visaip, tik reikia kantrybės, vietos ir žinoti kaip nesupūdyti šakniagumbio ( liaudyje vadinamos aponogetono bulvės).

Šiame akvariume laikau tik kelis aponogetonus. Pastarojo hi- tech akvariumo techninė charakteristika:

Tūris: ~200l vandens

Filtras:   Eheim – 2224 Professionel 250

Apšvietimas: 2x36w ( flora + daylight- lempos nekeistos nuo akvariumo paleidimo 2005 metais), 9 val. per dieną.

Co2: balioninė įranga, tirpdoma per akmenuką, leidžiama visą parą, 1 burbulas/s

Fauna: nesuskaičiuojamas kiekis sraigių ( melanijų), keli ancitrusai, 8-10 vnt Altolamprologus Calvus

Tręšiama reguliariai kas 2 savaites dekoratyvinių gėlių trąšomis. Vanduo nekeičiamas, tik pripildoma kiek nugaruoja, gruntas nesiurbiamas, pūnantis lapai nenurenkami. Kartais mechaniškai nuvalomas žaliu taškuotu dumbliu apaugęs priekinis stiklas. Kai filtro vandens srovė sumažėja tiek, kad nebesimato vandens paviršiuje esančių lapų judinimas- praplaunami/išvalomi filtro užpildai.

1. Aponogeton boivinianus 2. Aponogeton crispus “red” 3. Aponogeton madagascariensis var. henkelianus 4. Aponogeton madagascariensis var. madagascariensis 5. Aponogeton longiplumulosus 6. Aponogeton capuronii 7. Aponogeton capuronii  “red” 8. Aponogeton ulvaceus (miego periodas) 9. Aponogeton natans 10. Aponogeton madagascariensis var. fenestralis (miego periodas)

Daugumą aponogetonų auginu 200 litrų akvariume, su vidiniu Fan-3 filtru, 45 w (day- light) 9 val. apšvietimu, be papildomo Co2  tiekimo, reguliariu tręšimu kas 2 savaites dekoratyvinių gėlių trąšomis. Šių aponogetonų nuotraukos:

Bendros akvariumo nuotraukos neturiu, nes stiklas apaugęs dumbliais ( tyngiu nusivalyti), augalų daug, šviesos minimaliai – nuotraukose nieko doro nesimato. Pastarąjį mano akvariumą reiktų imti, kaip minimalių parametrų ribą. Bet koks logiškas, lygiavertis parametrų pagerinimas, pagerins aponogetonų augimą.

Šio akvariumo vandens parametrai:

Elektros laidumas- supylus trąšas ~2000 µS/cm, praėjus kelioms savaitėms nukrenta iki 1300-1500 µS/cm

Kh – 10-12, Gh- 12-14, Ph- 7-7,2- parametrai nematuojami, bet tokie bėga iš krano.

Fe, Po4, No3- parametrai nematuojami- tačiau visų elementų akvariumo vandenyje tikrai yra.

Toliau kalbama apie sąlygas, vandens kokybę- aukščiau nurodyti parametrai yra minimalūs aponogetono  šakniagumbio augimui (1 kreivei). Jei pas jus parametrai geresni- labai puiku. Ką galima laikyti geresniais parametrais?

Elektros laidumas  ne žemiau 200 µS/cm, Ph- ne mažiau 6,0 , Kh ir Gh ne mažiau 4. Šviesos padidinimas, papildomos angliarūgšties tiekimas, kasdienins tręšimas, geresnis vandens filtravimas…- visa tai bus tik į naudą geresniam greitesniam aponogetonų augimui.

Augimas

Aponogetonui atsikėlus iš miego periodo, jo augimas labai spartus. Lapai auga vienas už kitą didesni, iki 10 cm per dieną. Pasiekę savo augimo ribą ( ji gali skirtis priklausomai nuo akvariumo/vandens parametrų), lapų augimas šiek tiek apstoja, tačiau lieka pastovus. Išlieka vešlus 20-40 lapų ( vieno augimo taško) augalas.

Iš savo auginamų aponogetonų padariau šiokią tokią  shemą, kaip auga aponogetonas.

Aponogetono ir jo  šakniagumbio augimo ribos yra skirtingos. Jei aponogetonas auga, jo lapai, jų kiekis didėja-nereiškia, kad auga jo šakniagumbis. Jos augimui reikia geresnių sąlygų. Tą parodo 1 kreivė ( bulvės augimas), kuri yra aukščiau 2 kreivės (lapų augimas).

Visuose akvariumuose vandens parametrai daugiau ar mažiau svyruoja. Pirmasis pavyzdys, 4 kreivė, kai augimo sąlygos labai geros, ir labai menkai svyruoja. Pastoviai auga ne tik aponogetonas, bet ir jo šakniagumbis.

3 kreivė- vandens parametrai laikui bėgant svyruoja pakankamai stipriai. Esant parametrams žemiau aponogetono augimo ribos (2), augalas, jo lapai nyksta. Tačiau,  šakniagumbis užsikonservuoja, nenyksta, laukia geresnių augimo sąlygų ( vėl sąlygoms pagerėjus ir perkopus 2 kreivę aponogetonas pradeda augti). Kai vandens kokybė tarp ribų ( 1 ir 2 kreivės) aponogetonas pradeda sparčiai augti, leidžia lapus, TAČIAU šis augimas nėra tikras, aponogetonas intensyviai naudoja medžiagas iš  šakniagumbio ir minimaliai iš vandens/grunto. Jas išeikvojus aponogetonas pradeda nykti. Norint ilgą laiką auginti aponogetoną sėkmingai būtina sąlygas padaryti aukščiau 1 kreivės.

Dėl šios priežasties daugelis akvariumistų prisibijo aponogetonų, nes laiko juos neprognozuojamais augalais. Nusiperki- pasodini- jis auga- tačiau vieną dieną paima ir nunyksta, nepasikeitus augimo sąlygoms…. Tada pasiskaitai, apkaltini jų sezoniškumą ir daugiau nebenori auginti. O kaltas čia visai ne sezoniškumas, tiesiog pasibaigė  šakniagumbyje sukauptos maistinės medžiagos ( atsargos).

Kai pas tave parametrai visada kaip 4 kreivėje, atsiranda legendos “pas mane aponogetonas neturi sezoniškumo, auga pastoviai :) ” , bet apie tai vėliau…

tęsinys…

Aponogeotonų auginimas. 2 dalis

Comment are closed.