Växande Aponogetonų. 2 del

pradžiaVäxande Aponogetonų. 1 del

Aponogetono įsigyjimas

Kaip išsirinkti tinkamą, ateityje gerai augantį aponogetoną?

Pats svarbiausias šių augalų kriterijus į kurį reikia atkreipti dėmesį- šakniagumbio kokybė. Nėra svarbu ar jūs įsigysite aponogetoną su 100 lapų ar su 1, jei augalo su vienu lapu šakniagumbis bus geresnis, ateityje neteks nusivilti.

  • Pastaba: kadangi aponogetonai yra sezoniški augalai ( nors mūsų akvariumuose auginamos rūšys minimaliai) , tikėtina, kad augalas su daug lapų yra savo augimo pike ir persodinamas/perkeliamas iš vieno akvariumo į kitą pereis į ramybės būseną. Atrodys, kad pas jus jam nepatinka. Geriau įsigyti augalą su 1-5 nedideliais lapeliais, kai aponogetonas yra ramybės būsenoje, persodinimo metu/ pasikeitus augimo sąlygoms beveik visada vyksta augalo augimo sužadinimas ir tik pasodintas jis pas jus pradeda sparčiai augti.

Šakniagumbio dydis gali būti nuo žirnio ( mažesnių nelaikau šakniagumbiais) iki kumščio. Kuo šakniagumbis didesnis tuo daugiau maistinių medžiagų aponogetonas yra sukaupęs, tuo geriau. Men, kad ir koks didelis šakniagumbis būtų reikia atsižvelgti į jo kokybę. Jis privalo būti kietas ( spaudžiant tarp pirštų nesideformuoti), be jokio puvėsio užuomazgų. Geriau sveikas šakniagumbis nei didelis, nes naudos iš pūnančio didelio šakniagumbio greit neliks. Optimaliausias variantas aponogetonas su sveiku dideliu šakniagumbiu ( antras variantas- friska, bet mažas šakniagumbis).

Šaknys, nėra labai svarbu ar jos yra, ar jų nėra, ar jos sveikos ar apipuvusios. Jei šakniagumbis sveikas, aponogetonas prileis šaknų daug ir greitai.

Dažnai galima įsigyti aponogetono šakniagumbių ( be lapų be šaknų…), tačiau patarčiau pirkti su 1-2 lapais.Šakniagumbis be lapų gali neturėti augimo taško ( vieta iš kur auga lapai), didelės bėdos nėra, augimo taškas laikui bėgant susiformuoja ir iš aponogetono šakniagumbio išauga lapai, tačiau tai gali užtrukti ( ilgiausiai esu laukęs 1 år 2 mėnesius).

Į ką reiktų atkreipti dėmesį įsigyjant aponogetoną, eilės tvarka:

1. Šakniagumbio kokybė ( kieta, be puvėsio)

2. Šakniagumbio dydis

3. Baltos sveikos šaknys

4. Lapų kiekis ( gerai kai jų būna 1-2 ir daugiau)

Turiu. Kas toliau?

Kad ir kaip gerai apžiūrėtumėt prieš perkant aponogetoną, siūlyčiau namie peržiūrėti dar kartą. Be to šiais laikais dažnai perkama nepačiupinėjus augalo ( internetu). Nereiktų pergyventi, jei 5 min šakniagumbį vartysite rankose, nieko blogo nenutiks, augalo augimui tai nepakenks. Ko reiktų imtis jei vis dėl to pakliuvo nesveikas, pūnanti šakniagumbis? Valyti. Visą valymo procesą geriausia atlikti po tekančiu vandeniu, arba atskirame inde, gerai praskalaujant.

Kodėl negalima/nepatartina valymo atlikti akvariume? Puvėsis persiduoda kitiems šakniagumbiams, tad jei turite akvariume aponogetonų su sveikais šakniagumbiais ir įsodinot prastos kokybės, daug šansų, kad pradės pūti ir seni šakniagumbiai. Suprantama, jei augimo sąlygos geros, pūvėsiui plisti sąlygos minimalios ir turite akvariume sraigių- galite problemų ir neturėti, bet kam rizikuoti?

Atrodo visiškai sveikas šakniagumbis, tačiau taip nėra. Jo pusė supuvusi ir suspaudus subliuško. Sutraiškyta dalis labai stipriai/ aštriai smirdi. Kartais paėmus šakniagumbį ir jį pauosčius galima iš kvapo pasakyti ar jis sveikas ar ne. (Išimtis, tačiau kartais šakniagumbis būna kietas, tačiau kvapas prastas- ateityje šis šakniagumbis supūna)

Visų pirma reikia pašalinti visas minkštas, supuvusias šakniagumbio dalis. Aš pastarojo supuvusią dalį nupjoviau. Nors nupjovus matau, kad puvėsis šakniagumbį pažeidęs ir giliau, daugiau nenupjaunu. Palieku akvariumo sanitaram darbo, tačiau jei matysiu, kad šakniagumbis pūna toliau pašalinsiu ir šią dalį. Taip pat su stiklui valyti skirta britvute ( dažnai valau nagu) apvaliau likusią šakniagumbį. Daugiau nuvalyti nei nuotraukoje nereikia, nes persistengus pažeisim sveiką šakniagumbio dalį.

Senų, pūnančių ir nesveikų šaknų šalinimas. Nuotraukose žemiau matosi, kaip pašalinau nesveikas, sulužinėjusias šaknis. Paliekamos tik sveikos, baltos, šaknys. Jų sutrumpinti nereikia. Kuo ilgesnes paliksim tuo patogiau pasodinti.

Nuotraukose žemiau, didelis aponogetono šakniagumbis, kuris vis dar kietas, tačiau jo paviršius pradėjęs pūti. Galima būtų nuvalyti, tačiau šiam atvejui pasitelkiau anksčiau minėtus gyvius: akvariumo sanitarus- sraiges. Man labiausiai patinka ir mano akvariumuose šį darbą atlieka melanijos. Jos ne tik pastoviai kedena gruntą, tačiau akimirksniu apipuola į akvariumą įdėta šakniagumbį ir nuėda visas įkandamas ( pūnančias, nesveikas) aponogetono šakniagumbio dalis. Nuotraukoje žemiau dešinėje matomas jų atliktas darbas. Jos užtikrina minimalų puvėsio plitimą ir neleidžia jam įsisiautėti.

Sodinimas

Jei šakniagumbis nėra idealus, gerai aponogetoną 2-4 savaites nesodinti, o palikti plaukioti vandens paviršiuje. Taip sraigės atliks savo darbą, bus patogu matyti ar puvėsis neplinta, aponogetonas išleis šaknis.

Optimaliausias variantas aponogetono sodinimui yra jo nesodinimas :) Aponogetono šakniagumbį geriausia palikti akvariumo grunto paviršiuje. Jei pati bulvė neskęsta, galima priremti akmeniu, šaka. Ilgas šaknis įkišti į gruntą, paliekant visą šakniagumbį grunto paviršiuje. Nuotrakoje aponogeton madagascariensis buvo samanomis prispaustas prie grunto, išleido šaknis. Laikui bėgant šakniagumbis įlys į gruntą tiek kiek jam reikia. Jei gruntas klampus, šakniagumbis gali taip ir likti grunto paviršiuje. Jei aponogetonui gruntas tinkamas, purus, “kvėpuojantisšakniagumbis gali pasislėpti 100%.

Galima bandyti iškart aponogetono šakniagumbį sodinti į gruntą, tačiau taip didesnė tikimybė, kad šakniagumbis pradės pūti. Augalas bus verčiamas augti ne taip kaip gamta surėdė, o kaip nori akvariumo šeimininkas.

tęsinys

Växande Aponogetonų. 3 del

Comment are closed.