Archive for 2013

Cryptocoryne x willisii “Lucens”

Pas draugą gan senokai žydėjo vienas iš Cryptocoryne x willisii hibridų. Spėju, kad tai “Lucens” pagal http://crypts.home.xs4all.nl/Cryptocoryne/Gallery/wil/wil.html pateiktą informaciją ( žiedo kaklelis rausvas). Ši kriptokorina po vandeniu gali augti labai aukšta, ypač jei jai trūksta šviesos jie stiebiasi ir praauga kitus akvariumo augalus. Paskutinį kartą, kai mačiau šią kriptą gyvai, jos stiebo su lapu ilgis akvariume siekė 30-40cm.

C. parva vs C. xwillisii

C. parva (B 1182, coll. Waser) ir C. xwillisii ( B1166, coll. Babics)- pavasario pirmą dieną, tuo metu kai augalams po žiemos šalčių pradėjo kliūti saulės spindulių pražydo dvi Šri Lankos kriptokorinos. Šios kriptos visada buvo auginamos atskirai, tačiau vidury žiemos, dėl techninio broko, du indeliai su šiomis kriptomis krito nuo lentynos. Kadangi augalai fiziškai labai panašūs, nebepavyko jų tinkamai atskirti. Nusprendžiau pasodinti į bendrą indą, ir atskirti vieną rūšį nuo kitos tik pražydinus.

Pirmoji pražydo, kaip vėliau paaiškėjo, c. parva. Iš pradžių maniau, kad tai ne ji, nes tikėjausi žiedo panašaus į esantį šioje galerijoje c. parva.

Apsidžiaugiau, kad pavyko atskirti bent vieną kriptokoriną ir iš karto persodinau šį vienetą į atskirą indelį. Vėliau sulaukiau dar keletos žiedų, tačiau visi jie buvo vienodi. Nuotraukoje žemiau dešinėje matosi kokiamažamano c. parva.

Praėjus apie pusantro mėnesio nuo pirmojo c. parva žiedo pastebėjau naujų žiedų ir pastarieji pagaliau buvo kitokie. Išsiskleidus žiedams iškart paliko aišku, kad tai c. xwillisii.

Žiedų palyginimas:

Daugiau informacijos apie šias kriptokorinas:

http://kriptokorinos.akvaaugalai.lt/category/cryptocoryne-2/c-xwillisii/

http://kriptokorinos.akvaaugalai.lt/category/cryptocoryne-2/c-parva/

Cryptocoryne noritoi (2)

Cryptocoryne noritoi (B1085) – 4 metai augimo, šimtai atžalų ir tik dabar sulaukiau žieduko. Pirmąjį žiedą pražiopsojau, pastebėjau tik nulinkusį ir apipuvusį. Gerai, kad augaliukas nepagailėjo ir išleido antrą :) Augalas per tiek metų užaugo galingas ir yra pasodintas 11×11 cm indelyje. Žiedas labai kompaktiškai ir gražiai atrodo kai aplink daug lapų. Žiedukas neaukštas, apie 5 cm ilgio, su užlinkusia viršutine dalimi.

Išskirtinai nei kit kriptų žiedai, šis žiedas palinkęs į šoną. Norėdamas šį augalą pražydinti pajungiau papildomą apšvietimą ( padariau dvigubai galingesnį nei pastoviai). Nežinau kas padėjo ar papildomas apšvietimas ar atėjęs pavasaris.

Daugiau informacijos apie auginimą Cryptocoryne noritoi (1)

Cryptocoryne villosa

Cryptocoryne villosa (B1159)- pirmą kartą žydėjo kriptokorina auginama buko lapuose. Deja patingėjau pirmą dieną kai žiedas išsiskleidė nufotografuoti, sekančią dieną žiedas buvo sulinkęs ir visas jo grožis liko pasislėpęs. Bandžiau žiedo viršūnę atlenkti, ji nulūžo, tačiau spėjau padaryti keletą nuotraukų. Tik keletas kriptokorinų žiedų apaugę barzdele, ši viena iš jų. Ties kakleliu žiedo spalva, ryškiu konturu, geltona. Geltona leidžiantis kakleliu žemyn pereina į baltą ir visa ši žiedo dalis tamsiai raudonai taškuota, be plaukuotumo.

Išsiskleidęs žiedas siekia 17cm aukštį, manau dar bent porą centimetrų galima pridėti jei nebūtų nulinkusi viršūnė. Šiaiblack waterkriptokorinai patiko mano buko lapai, nors jie nepūna kaip norėčiau ir gruntas gaunasi apie 75% idealaus, jai to užtenka. Ji augina naujus vieną už kitą didesnius ir gražesnius lapus, pražydo ir leidžia ūsus. Nuotraukoje žemiau puikiai matosi kaip visi žiedo pakraščiai apaugę barzdele.

Taškuota ne tik žiedo viršutinė dalis, tačiau ir visas kaklelis. Taškuotumas nuo viršaus žemyn mažėja ir ties piestele išnyksta, vidinė dalis visiškai balta. Praėjus keletui savaičių ši kriptokorina norėjo vėl žydėti, tačiau žiedą nuskyniau, kad nevarginti augalo.

Kasvav Aponogetonų. 1 osa

Per pastaruosius keletą metų susidūriau su keliais šimtais vienetų įvairių rūšių akvariumuose auginamų aponogetonų. Nusprendžiau trumpai aprašyti kaip man sekasi juos auginti, kokių pastebėjų turiu, kokios išvados.

Iš ko galime rinktis? Nuo ko pradėti norint auginti aponogetonus? Kokius vandens parametrus paruošti/laikyti? Ką daryti su įsigytais aponogetonų šakniagumbiais?… labai labai daug klausimų

Algus

Iš ko galime rinktis?

Trumpai apie pagrindinius jų požymius ir kuo skiriasi vieni nuo kitų. Plačiau apie kiekvieną rūšį galima rasti informacijos nuorodose.

 • Aponogeton boivinianus- įspūdingas aponogetonas, tiek savo grublėtų lapų išvaizda tiek gabaritais. Lapų plotis gali siekti 20 cm ilgis iki 1,2 metro.
 • Aponogeton capuronii- šiuo metu sparčiai plintantis aponogetonas, nedidelis, užauga iki 40 cm aukščio. Lapai smulkiai banguoti.
 • Aponogeton crispus- vienas iš labiausiai paplitusių aponogetonų, tačiau šiuo metu pakankamai sudėtinga rasti grynus šio augalo vienetus prekyboje. Dažniausiai pasitaiko kryžminti, hibridinti vienetaiTikiuosi situacija su šia rūšimi pagerės. Gali būti baisiai didelis ir pakankamai kompaktiškas – sõltuvalt kasvutingimustest.
 • Aponogeton longiplumulosusvienas iš aponogetonų, kuris turi labai daug augimo taškų tad gali/mėgsta suaugti į krūmyną. Nėra didelis, iki 60 cm ilgio lapai.
 • Aponogeton natans- šis aponogetonas turbūt prisidėjęs prie visų hibridų, šio augalo dėka aponogetonų hibridų priimtinas vandens parametrų diapazonas ženkliai padidėja. Akvariume augina paviršiuje plaukiojančius lapus.
 • Aponogeton rigidifolius- labai panašus į aponogetons crispus, tačiau lapai rudesnės spalvos, su ryškiais lapkočiais.
 • Aponogeton ulvaceusšviesiai žalios spalvos, lapai stipriai banguoti, sukasi spirale. Dydis iki 60 cm. Būna mažai sezoniška variacija. Taip pat variacija, kurios lapai ne taip daug ir gražiai susisuka į spiralę.
 • Aponogeton undulatusgyvus vaikus ant žiedstebio auginantis aponogetonas, nuo senų senovės žinomas ir labai paplitęs akvariumistų tarpe.
 • Aponogeton crispus “red”- nesenai šis aponogetonas buvo labai retas. Auga labai nesunkiai, lapų spalva fantastinė. Draugo akvariume lapus užaugino jau 1m ilgio, pas mane lieka kompaktiškas 35-40 cm ilgio lapai.
 • Įvairūs crispus X rigidifolius X natans hibridai- vat šitų privisę gyvas velnias, yra nuo labai didelių gabaritų rausvos, žalios spalvos iki visai nedidelių augaliukų.

Trys skylėtieji :

 • Aponogeton madagascariensis var. madagascariensis- pats pačiausias ir pats įspūdingiausas. Paminėjus žodį aponogetonas, visi pirma pagalvoja apie šį augalą. Tai plačiausius ir labiausiai korėtus lapus turintis aponogetonas. Jis mėgsta žemątemperatūrą. 18-22 laipsniai jam patinka labiausiai.
 • Aponogeton madagascariensis var. henkelianus- siauresni, mažiau skylėti lapai. Tačiau pakankamai didelis, iki 50 cm ilgio lapai. Lengviausiai ir greičiausiai augantis iš visos šios trijulės.
 • Aponogeton madagascariensis var. fenestralis- tarpinis variantas tarp pirmojo ir antrojo skylėtojo aponogetono.

Visus šiuos aponogetonus galima nesunkiai įsigyti Lietuvoje nuo kelių iki keliasdešimties pinigų ir nei vienas iš jų nereikalauja ypatingų sąlygų, reiktų rinktis tokį, kuris jums tinkamas pagal augimo gabaritus ir tokios išvaizdos koks jums patinka.

Ypatingossąlygos, parametrai

Tai vat, ypatingų sąlygų nereikia, auga jie visaip, tik reikia kantrybės, vietos ir žinoti kaip nesupūdyti šakniagumbio ( liaudyje vadinamos aponogetono bulvės).

Šiame akvariume laikau tik kelis aponogetonus. Pastarojo hi- tech akvariumo techninė charakteristika:

Tūris: ~200l vandens

Filtras: Eheim – 2224 Professionel 250

Apšvietimas: 2x36w ( flora + daylight- lempos nekeistos nuo akvariumo paleidimo 2005 metais), 9 val. per dieną.

Co2: balioninė įranga, tirpdoma per akmenuką, leidžiama visą parą, 1 burbulas/s

Fauna: nesuskaičiuojamas kiekis sraigių ( melanijų), keli ancitrusai, 8-10 vnt Altolamprologus Calvus

Tręšiama reguliariai kas 2 savaites dekoratyvinių gėlių trąšomis. Vanduo nekeičiamas, tik pripildoma kiek nugaruoja, gruntas nesiurbiamas, pūnantis lapai nenurenkami. Kartais mechaniškai nuvalomas žaliu taškuotu dumbliu apaugęs priekinis stiklas. Kai filtro vandens srovė sumažėja tiek, kad nebesimato vandens paviršiuje esančių lapų judinimas- praplaunami/išvalomi filtro užpildai.

1. Aponogeton boivinianus 2. Aponogeton crispus “red” 3. Aponogeton madagascariensis var. henkelianus 4. Aponogeton madagascariensis var. madagascariensis 5. Aponogeton longiplumulosus 6. Aponogeton capuronii 7. Aponogeton capuronii “punane” 8. Aponogeton ulvaceus (miego periodas) 9. Aponogeton natans 10. Aponogeton madagascariensis var. fenestralis (miego periodas)

Daugumą aponogetonų auginu 200 litrų akvariume, su vidiniu Fan-3 filtru, 45 w (day- light) 9 val. apšvietimu, be papildomo Co2 tiekimo, reguliariu tręšimu kas 2 savaites dekoratyvinių gėlių trąšomis. Šių aponogetonų nuotraukos:

Bendros akvariumo nuotraukos neturiu, nes stiklas apaugęs dumbliais ( tyngiu nusivalyti), augalų daug, šviesos minimaliainuotraukose nieko doro nesimato. Pastarąjį mano akvariumą reiktų imti, kaip minimalių parametrų ribą. Bet koks logiškas, lygiavertis parametrų pagerinimas, pagerins aponogetonų augimą.

Šio akvariumo vandens parametrai:

Elektros laidumas- supylus trąšas ~2000 µS/cm, praėjus kelioms savaitėms nukrenta iki 1300-1500 µS/cm

Kh – 10-12, Gh- 12-14, Ph- 7-7,2- parametrai nematuojami, bet tokie bėga iš krano.

Fe, Po4, No3- parametrai nematuojami- tačiau visų elementų akvariumo vandenyje tikrai yra.

Toliau kalbama apie sąlygas, vandens kokybę- aukščiau nurodyti parametrai yra minimalūs aponogetono šakniagumbio augimui (1 kreivei). Jei pas jus parametrai geresni- labai puiku. Ką galima laikyti geresniais parametrais?

Elektros laidumas ne žemiau 200 µS/cm, Ph- ne mažiau 6,0 , Kh ir Gh ne mažiau 4. Šviesos padidinimas, papildomos angliarūgšties tiekimas, kasdienins tręšimas, geresnis vandens filtravimas…- visa tai bus tik į naudą geresniam greitesniam aponogetonų augimui.

Augimas

Aponogetonui atsikėlus iš miego periodo, jo augimas labai spartus. Lapai auga vienas už kitą didesni, iki 10 cm per dieną. Pasiekę savo augimo ribą ( ji gali skirtis priklausomai nuo akvariumo/vandens parametrų), lapų augimas šiek tiek apstoja, tačiau lieka pastovus. Išlieka vešlus 20-40 lapų ( vieno augimo taško) augalas.

Iš savo auginamų aponogetonų padariau šiokią tokią shemą, kaip auga aponogetonas.

Aponogetono ir jo šakniagumbio augimo ribos yra skirtingos. Jei aponogetonas auga, jo lapai, jų kiekis didėja-nereiškia, kad auga jo šakniagumbis. Jos augimui reikia geresnių sąlygų. Tą parodo 1 kreivė ( bulvės augimas), kuri yra aukščiau 2 kreivės (lapų augimas).

Visuose akvariumuose vandens parametrai daugiau ar mažiau svyruoja. Pirmasis pavyzdys, 4 kreivė, kai augimo sąlygos labai geros, ir labai menkai svyruoja. Pastoviai auga ne tik aponogetonas, bet ir jo šakniagumbis.

3 kreivė- vandens parametrai laikui bėgant svyruoja pakankamai stipriai. Esant parametrams žemiau aponogetono augimo ribos (2), augalas, jo lapai nyksta. Tačiau, šakniagumbis užsikonservuoja, nenyksta, laukia geresnių augimo sąlygų ( vėl sąlygoms pagerėjus ir perkopus 2 kreivę aponogetonas pradeda augti). Kai vandens kokybė tarp ribų ( 1 minema 2 kreivės) aponogetonas pradeda sparčiai augti, leidžia lapus, TAČIAU šis augimas nėra tikras, aponogetonas intensyviai naudoja medžiagas iš šakniagumbio ir minimaliai iš vandens/grunto. Jas išeikvojus aponogetonas pradeda nykti. Norint ilgą laiką auginti aponogetoną sėkmingai būtina sąlygas padaryti aukščiau 1 kreivės.

Dėl šios priežasties daugelis akvariumistų prisibijo aponogetonų, nes laiko juos neprognozuojamais augalais. Nusiperki- pasodini- jis auga- tačiau vieną dieną paima ir nunyksta, nepasikeitus augimo sąlygoms…. Tada pasiskaitai, apkaltini jų sezoniškumą ir daugiau nebenori auginti. O kaltas čia visai ne sezoniškumas, tiesiog pasibaigė šakniagumbyje sukauptos maistinės medžiagos ( atsargos).

Kai pas tave parametrai visada kaip 4 kreivėje, atsiranda legendospas mane aponogetonas neturi sezoniškumo, auga pastoviai :) ” , bet apie tai vėliau

tęsinys

Aponogeotonų auginimas. 2 osa

Kasvav Aponogetonų. 2 osa

pradžiaKasvav Aponogetonų. 1 osa

Aponogetono įsigyjimas

Kaip išsirinkti tinkamą, ateityje gerai augantį aponogetoną?

Pats svarbiausias šių augalų kriterijus į kurį reikia atkreipti dėmesį- šakniagumbio kokybė. Nėra svarbu ar jūs įsigysite aponogetoną su 100 lapų ar su 1, jei augalo su vienu lapu šakniagumbis bus geresnis, ateityje neteks nusivilti.

 • Pastaba: kadangi aponogetonai yra sezoniški augalai ( nors mūsų akvariumuose auginamos rūšys minimaliai) , tikėtina, kad augalas su daug lapų yra savo augimo pike ir persodinamas/perkeliamas iš vieno akvariumo į kitą pereis į ramybės būseną. Atrodys, kad pas jus jam nepatinka. Geriau įsigyti augalą su 1-5 nedideliais lapeliais, kai aponogetonas yra ramybės būsenoje, persodinimo metu/ pasikeitus augimo sąlygoms beveik visada vyksta augalo augimo sužadinimas ir tik pasodintas jis pas jus pradeda sparčiai augti.

Šakniagumbio dydis gali būti nuo žirnio ( mažesnių nelaikau šakniagumbiais) iki kumščio. Kuo šakniagumbis didesnis tuo daugiau maistinių medžiagų aponogetonas yra sukaupęs, tuo geriau. Tačiau, kad ir koks didelis šakniagumbis būtų reikia atsižvelgti į jo kokybę. Jis privalo būti kietas ( spaudžiant tarp pirštų nesideformuoti), be jokio puvėsio užuomazgų. Geriau sveikas šakniagumbis nei didelis, nes naudos iš pūnančio didelio šakniagumbio greit neliks. Optimaliausias variantas aponogetonas su sveiku dideliu šakniagumbiu ( antras variantas- sveikas, bet mažas šakniagumbis).

Šaknys, nėra labai svarbu ar jos yra, ar jų nėra, ar jos sveikos ar apipuvusios. Jei šakniagumbis sveikas, aponogetonas prileis šaknų daug ir greitai.

Dažnai galima įsigyti aponogetono šakniagumbių ( be lapų be šaknų…), tačiau patarčiau pirkti su 1-2 lapais.Šakniagumbis be lapų gali neturėti augimo taško ( vieta iš kur auga lapai), didelės bėdos nėra, augimo taškas laikui bėgant susiformuoja ir iš aponogetono šakniagumbio išauga lapai, tačiau tai gali užtrukti ( ilgiausiai esu laukęs 1 metus 2 mėnesius).

Į ką reiktų atkreipti dėmesį įsigyjant aponogetoną, eilės tvarka:

1. Šakniagumbio kokybė ( kieta, be puvėsio)

2. Šakniagumbio dydis

3. Baltos sveikos šaknys

4. Lapų kiekis ( gerai kai jų būna 1-2 ir daugiau)

Turiu. Kas toliau?

Kad ir kaip gerai apžiūrėtumėt prieš perkant aponogetoną, siūlyčiau namie peržiūrėti dar kartą. Be to šiais laikais dažnai perkama nepačiupinėjus augalo ( internetu). Nereiktų pergyventi, jei 5 min šakniagumbį vartysite rankose, nieko blogo nenutiks, augalo augimui tai nepakenks. Ko reiktų imtis jei vis dėl to pakliuvo nesveikas, pūnanti šakniagumbis? Valyti. Visą valymo procesą geriausia atlikti po tekančiu vandeniu, arba atskirame inde, gerai praskalaujant.

Kodėl negalima/nepatartina valymo atlikti akvariume? Puvėsis persiduoda kitiems šakniagumbiams, tad jei turite akvariume aponogetonų su sveikais šakniagumbiais ir įsodinot prastos kokybės, daug šansų, kad pradės pūti ir seni šakniagumbiai. Suprantama, jei augimo sąlygos geros, pūvėsiui plisti sąlygos minimalios ir turite akvariume sraigių- galite problemų ir neturėti, bet kam rizikuoti?

Atrodo visiškai sveikas šakniagumbis, tačiau taip nėra. Jo pusė supuvusi ir suspaudus subliuško. Sutraiškyta dalis labai stipriai/ aštriai smirdi. Kartais paėmus šakniagumbį ir jį pauosčius galima iš kvapo pasakyti ar jis sveikas ar ne. (Išimtis, tačiau kartais šakniagumbis būna kietas, tačiau kvapas prastas- ateityje šis šakniagumbis supūna)

Visų pirma reikia pašalinti visas minkštas, supuvusias šakniagumbio dalis. Aš pastarojo supuvusią dalį nupjoviau. Nors nupjovus matau, kad puvėsis šakniagumbį pažeidęs ir giliau, daugiau nenupjaunu. Palieku akvariumo sanitaram darbo, tačiau jei matysiu, kad šakniagumbis pūna toliau pašalinsiu ir šią dalį. Taip pat su stiklui valyti skirta britvute ( dažnai valau nagu) apvaliau likusią šakniagumbį. Daugiau nuvalyti nei nuotraukoje nereikia, nes persistengus pažeisim sveiką šakniagumbio dalį.

Senų, pūnančių ir nesveikų šaknų šalinimas. Nuotraukose žemiau matosi, kaip pašalinau nesveikas, sulužinėjusias šaknis. Paliekamos tik sveikos, baltos, šaknys. Jų sutrumpinti nereikia. Kuo ilgesnes paliksim tuo patogiau pasodinti.

Nuotraukose žemiau, didelis aponogetono šakniagumbis, kuris vis dar kietas, tačiau jo paviršius pradėjęs pūti. Galima būtų nuvalyti, tačiau šiam atvejui pasitelkiau anksčiau minėtus gyvius: akvariumo sanitarus- sraiges. Man labiausiai patinka ir mano akvariumuose šį darbą atlieka melanijos. Jos ne tik pastoviai kedena gruntą, tačiau akimirksniu apipuola į akvariumą įdėta šakniagumbį ir nuėda visas įkandamas ( pūnančias, nesveikas) aponogetono šakniagumbio dalis. Nuotraukoje žemiau dešinėje matomas jų atliktas darbas. Jos užtikrina minimalų puvėsio plitimą ir neleidžia jam įsisiautėti.

Sodinimas

Jei šakniagumbis nėra idealus, gerai aponogetoną 2-4 savaites nesodinti, o palikti plaukioti vandens paviršiuje. Taip sraigės atliks savo darbą, bus patogu matyti ar puvėsis neplinta, aponogetonas išleis šaknis.

Optimaliausias variantas aponogetono sodinimui yra jo nesodinimas :) Aponogetono šakniagumbį geriausia palikti akvariumo grunto paviršiuje. Jei pati bulvė neskęsta, galima priremti akmeniu, šaka. Ilgas šaknis įkišti į gruntą, paliekant visą šakniagumbį grunto paviršiuje. Nuotrakoje aponogeton madagascariensis buvo samanomis prispaustas prie grunto, išleido šaknis. Laikui bėgant šakniagumbis įlys į gruntą tiek kiek jam reikia. Jei gruntas klampus, šakniagumbis gali taip ir likti grunto paviršiuje. Jei aponogetonui gruntas tinkamas, purus, “kvėpuojantisšakniagumbis gali pasislėpti 100%.

Galima bandyti iškart aponogetono šakniagumbį sodinti į gruntą, tačiau taip didesnė tikimybė, kad šakniagumbis pradės pūti. Augalas bus verčiamas augti ne taip kaip gamta surėdė, o kaip nori akvariumo šeimininkas.

tęsinys

Kasvav Aponogetonų. 3 osa